Wednesday 3 June 2009

Polska




W roku 2007 Zespół Szkół nr 11 w Jastrzębiu Zdroju wnioskował o grant z Unii Europejskiej w ramach programu Comenius – Uczenie się przez całe życie. W listopadzie 2007r otrzymaliśmy grant na realizację projektu „A Slice of Bread” – „Kromka chleba” we współpracy ze szkołami: Torskolan w Torsås, Szwecja oraz Základní škola w Dubu nad Moravou, Czechy. Koordynatorami projektu w swoich krajach są Caroline Elneus, Ivana Buchtova. Koordynatorem całego projektu jest szkoła polska.

Dzięki projektowi udało się wzbogacić bazę szkoły: w 2008 roku za przyznany przez Unię Europejską grant zakupiono sprzęt potrzebny do realizacji projektu: komputer, drukarkę, gilotynę, laminator, bindownicę, laptop, urządzenie wielofunkcyjne, tablicę interaktywną, kamerę video, CD player, mobilną tablicę interaktywną oraz oprogramowanie i akcesoria komputerowe. Podłączono pracownie języka angielskiego i języka polskiego do Internetu oraz zorganizowano kurs dla nauczycieli. Ponadto zakupiono materiały na stroje i dekoracje do przedstawienia „Mała czerwona kurka”, które było zaprezentowane publiczności podczas Dni Otwartych 2008 oraz z okazji uroczystości 25-lecia szkoły.

Grant został przyznany na 12 mobilności, czyli obowiązkowych wyjazdów do szkół partnerskich. Realizując zobowiązania programu Comenius, 21 uczniów i nauczycieli odwiedziło szkoły w Szwecji i Czechach. Grupa projektu pracowała nad dwoma produktami finalnymi: książką i kalendarzem. Obydwie pozycje zostały zrealizowane. W dniach 29 maja - 3 czerwca 2009 nasi partnerzy przybywali w Polsce z rewizytą. W lipcu 2009 nastąpi zakończenie projektu partnerstwa szkół „A Slice of Bread”. 20 lutego 2009 grupa powiększona o nowych partnerów złożyła kolejny wniosek o grant unijny.

W trakcie realizacji projektu grupa zaczęła prowadzić wspólny blog http://sliceofbread-torskolan.blogspot.com/ , który stał się jednocześnie formą dokumentacji projektu oraz platformą dialogu międzykulturowego. Zamieszczamy tam nie tylko informacje i komentarze, ale także prezentacje związane z lokalnymi zwyczajami i rodzimą kulturą. Tak naprawdę dialog międzykulturowy zyskuje najwięcej podczas wspólnych wypraw do miejsc ważnych dla każdego narodu, gdzie młodzież ma szansę doświadczyć tej innej kultury, a także znaleźć podobieństwa i różnice. W związku z tym w czasie ostatniej wizyty zorganizowaliśmy dwie wycieczki: jedną do Krakowa, jako kolebki kultury polskiej i miejsca dziedzictwa światowego, gdzie przewodnikami w języku angielskim byli nasi uczniowie. Druga wycieczka odbyła się w region górski – jej celem było nie tylko promowanie kultury regionalnej, ale także praca nad tematem projektu – pieczenie chleba w chacie góralskiej.

Kiedy goście przybyli do szkoły, powitaliśmy ich chlebem i solą, jak każe polska tradycja, a pierwszoklasiści ubrani w regionalne stroje zaśpiewali powitanie po angielsku. Goście ze wzruszeniem nie tylko przyglądali się, jak nasza młodzież tańczy poloneza, ale sami odebrali pierwszą lekcję tańca. Wszyscy brali udział w warsztatach artystycznych: wycinanki ludowej, filcowania a nawet tworzenia niezwykłej książki, która później została zjedzona. Odbył się także konkurs języka angielskiego, lekcja Centrum Edukacji Ekologicznej oraz różne zawody sportowe. Rodzice urządzili lunch, którego nie powstydziłaby się żadna restauracja. Dzięki współpracy z piekarniami mogliśmy urządzić smaczną wystawę, która na zakończenie została w całości skonsumowana.
Starając się o grant, zadeklarowaliśmy, że nasz finalny produkt – książka, zostanie przekazana do Biblioteki Miejskiej. Szczęśliwym zrządzeniem losu w dniu przekazania książki, filię mieszczącą się w budynku naszej szkoły, odwiedziły przedszkolaki w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Nasza książka o Czerwonej Kurce czytana kolejno przez Polkę, Czeszkę i Szwedkę zrobiła ogromne wrażenie na maluchach.

Do Polski przyjechało dziesięcioro uczniów z Czech i czworo ze Szwecji oraz odpowiednio cztery i dwie nauczycielki. Zasadą programu Comenius jest, że uczniowie podczas wizyt mieszkają u swoich kolegów, aby jak najlepiej poznać realia życia codziennego odwiedzanego kraju. Wszystkim uczestnikom pozostaną w pamięci wspólnie przeżyte radosne spotkania, nowe doświadczenia, a udoskonalone umiejętności językowe wykorzystane zostaną w pogłębianiu zawartych przyjaźni.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół nr 11 w Jastrzębiu Zdroju

No comments: